Historie skupiny Kabát

 • Patrick
 • Kapela
 • 58 357x

Kapela - Historie skupiny Kabát

Historie

Teplická kapela Kabát vznikla v roce 1984. Kapelu založil Milan Špalek spolu s Tomášem Krulichem. Tehdy jako trashmetalová, patřičně nenáviděná domovskými úřady, takže první léta lze spíše charakterizovat jako koncertně neaktivní. Navíc se neustále měnilo obsazení. Povolávací rozkazy roku 1985 ukončily přechodně činnost kapely, která nefungovala téměř tři roky. Povojenská sestava vydržela beze změn dodnes. Kabáti tedy prorazili těsně po revoluci a postupně se stávali slavnějšími a slavnějšími. První větší úspěch kapely bylo roku 1989 třetí místo v anketě Objev roku se skladbou Koleda, koleda.

V listopadu 1991 vyšlo první album Má jí motorovou. V témže roce se stali objevem roku, a na vídeňské soutěži talentů obsadili 3. místo. Po roce pak vyšlo koncertní album Živě, obsahující částečně materiál ze studiového alba Děvky ty to znaj, jež vyšlo roku 1993. Obal kreslil autor portrétů Rudy Pivrnce, kterému byla také věnována písnička, malíř Petr Urban. Malá perlička z Monitoru: na reklamu bylo málem použito názvu Dívky ty to znaj, že prý Děvky ty to znaj je nevhodný… Koncert v Lucerně, který se uskutečnil 23.9.1993, byl vyhlášený jako Akce roku. Na tomto koncertě se také křtilo album Děvky ty to znaj. Paradoxem bylo, že se křtilo po čtyřech měsících vedení v hitparádě.

O rok později, tedy 13.9.1994, vyšlo album Colorado. Již o pár dní později, 26.9. měl Kabát zlatou desku (tehdy za 25 000 nosičů). Křest desky proběhl 15.10. v Teplicích. V pondělí 28.11. na koncertě v pražské Lucerně Kabáti přebírají zlaté desky, ale taky neohlášenou platinovou desku (za 50 000 nosičů). Tento koncert byl vyprodaný asi už tři týdny dopředu.

28.2.1995 v se v plzeňském Queen Clubu konalo předávání cen časopisu Rock Report. Kabát získal dvě ceny za skupinu roku a deska roku. Další předávání cen, tentokrát časopisu Bang, proběhlo 20.3.1995 v pražském klubu Belmondo. Ceny za kapelu přebíral manažer – Album roku, Skupina roku, Radost roku. V listopadu 1995 vyšlo neméně známé album Země plná trpaslíků. Tato deska se původně měla jmenovat Sněhurka je negr, což ale neprošlo cenzurou. Tak se to alespoň naznačilo v bookletu. Klip Dávám ti jeden den se točil v listopadu Bratislavě, kdesi ve starý kotelně.

Po dvouleté odmlce vychází na podzim 1997 album Čert na koze jel, v tomto roce v Českém slavíku patřilo Kabátům 11. místo. V roce 1998 se Kabát v anketě Český slavík umístil na 16. místě. Na jaře roku 1999 se objevilo album nazvané MegaHu. V anketě Český slavík se Kabát v roce 1999 umístil na 9. místě s počtem 26 127 bodů.

Před Vánocemi 2000 vychází album Go satane Go, které je protkané skvělými rockovými rytmy a skvělými texty. Toto album se zapsalo do podvědomí mnoha lidem, protože nějací důchodci si stěžovali na bilboardy go satane go. To byla pro Kabát reklama k nezaplacení, shodli se na tom všichni členové kapely. V anketě Český slavík se Kabát v roce 2000 umístil na 12. místě, když obdržel 14 605 bodů.

V létě 2001 poprvé Kabát hraje v USA v městečku Yorkvill. Jedná se o tradiční festival pro krajany v blízkosti města Chicago. V listopadu 2001 vyšlo dvoj CD Suma sumárum, které bylo později vyhlášeno jako album roku 2002. Na jednom CD je výběr toho nejlepšího, nová písnička POHODA a předělaná verze Má jí motorovou. Na druhém CD je sestřih toho nejlepšího z turné GSG v Praze. V anketě Český slavík se pro rok 2001 Kabát umístil na 9. místě s 37 985 body.

Od května do června 2002 Kabát odjel šňůru nazvanou SUMA SUMÁRUM TOUR 2002. Na tomto turné bylo pódium ve prostředku zimáku, tak byl zaručen nejlepší kontakt mezi kapelou a fanoušky. Tour sklidilo velké úspěchy, návštěvnost byla kolem 10 000. V listopadu roku 2002 Kabát vydal svoje první DVD (vyšla také VHS kazeta), které bylo nazváno Best of video. Na tomto videu byl zkrácený záznam z GSG Tour a videoklipy od alba Colorado. V témže měsíci Kabáti odehráli 7 koncertů v USA. Tyto koncerty byly nazvány - KABÁT USA TOUR. V roce tomto roce se Kabáti umístili v anketě Český slavík na 3. místě s počtem 8 876 bodů.

Následující rok se nese v duchu příprav na novou desku, v srpnu si Kabát podruhé odskakuje do Yorkvillu na Rockfest Chicago. V září, na speciálně vypraveném parníku po Vltavě, Kabát přebírá 5-ti platinovou desku za album Suma Sumárum a tři platinové desky za DVD Best of video. Nové album, které nese název Dole v dole, se na trhu objevuje 14.října. Hned po prvním dnu prodeje získala novinka dvě platinové desky, což je nový rekord českého hudebního trhu v tomto tisíciletí. Ve stejný den, jako vychází deska, začíná i turné s názvem Turné 2003. Zde zazněly pouze 4 písničky (Dole v dole, Stará Lou, Kdo si nechce hubu spálit, Frau Vogelrauch) z nového alba. Turné je velice úspěšné a téměř ve všech městech je vyprodáno několik dní před koncertem. Ve Zlíně se dokonce museli odehrát dva koncerty. Jako předkapely jedou skupiny Doga a ŠkWor. Desku Dole v dole také podporuje stejnojmenný videoklip, který je vyhlášen klipem roku. V prosinci Kabát přebírá cenu za 1. místo v Českém slavíkovi v kategorii skupiny s celkovým počtem 10 057 bodů.

V březnu 2004 přebírá Kabát hudební cenu Anděl za rok 2003 ve 4 kategoriích - skupina roku, album roku (Dole v dole), album roku kategorie rock (Dole v dole) a nejprodávanější titul na hudebním trhu (Dole v dole). V té době bylo prodáno celkem 78 657 nosičů. Na tomto vyhlášení také Kabát zazpíval společně s Jarkem Nohavicou hit Pohoda. 12. května startuje Dole v dole tour. V rámci toho turné se odehrálo 11 koncertů, z toho jeden na Slovensku. Zazněly všechny hity z novinkového alba, kromě písniček Irský hody a Nimrod Fábera. Pódium bylo opět monstrózní (50 metrů na délku, 20 na šírku) a odehrávalo se na fotbalových a atletických stadionech. Průměrná návštěva jednoho koncertu byla něco přes 15 000. Těsně před zahájením turné se v motolské nemocnici natáčel videoklip k písničce Kdo si nechce hubu spálit, který byl promítán během této písničky na koncertech. Do televize ovšem nešel. V listopadu vychází 2DVD, na prvním DVD je pražský koncert z turné Dole v dole a na druhém DVD je část koncertu z Turné 2003 a 40-ti minutový dokument o turné Dole v dole. V prosinci vychází Limitovaná Edice, která kromě již zmíněného 2DVD obsahuje knížku s fotkami z obou turné, spešl A2 plakát a backstage pasy. 2DVD se stalo nejprodávanějším hudebním DVD a VHS roku 2004 s počtem 18 541 prodaných nosičů. Navíc je třeba si uvědomit, že toto 2DVD bylo v roce 2004 v prodeji pouhý měsíc a půl! DVD Kabát 2003 - 2004 bylo také vyhlášeno nejlepším DVD v hudební kategorii výročních cen vyhlašovaných DVD Group - David 2004. Ceny jsou udělovány na základě hlasování čtenářů časopisu DVD bonus, Týdeník televize, TV Revue a Reflex. V anketě Český Slavík 2004 Kabát obhajuje první místo s celkovým počtem 44 154 bodů. V roce 2004 kromě turné a jednoho slovenského festivalu Kabát nikde jinde nehraje.

V létě 2005 Kabát opět vyjíždí s open-air koncerty. Tentokrát se ovšem nejedná o samostatné turné, ale o putovní festival PINK PANTHER FEST, který se zastavil v 8 městech. Kabát je hlavní hvězdou, další kapely byly Krucipüsk, Doga, Nevím, ŠkWor, Support Lesbiens. V létě odehrají Kabáti několik koncertů na festivalech a v srpnu měli potřetí ve své historii odehrát koncert na festivalu blízko Chicaga. Bohužel pořadatel části kapely nezajistil víza a tudíž Kabáti nikam nejeli a jak našemu webu řekl Tomáš, aspoň mohl užívat svoji novou motorku. V anketě Český slavík se v roce 2005 Kabát umístil na 2. místě s počtem 15 492 bodů. Tento rok se Kabát se svými fanoušky loučí 14.12. na akci Beat Fest v Sazka Aréně v Praze (jedná se o první vystoupení Kabátu v této nejmodernější aréně Evropy). A jak řekl Pepe v diskuzi na kabat-fans.cz, tímto koncertem ukončili éru Dole v dole, která trvala dva roky.

V roce 2006 Kabát usilovně pracuje na nové desce. Z důvodu práce na připravované desce skupina české fanoušky žádným koncertem nepotěšila. V červnu kapela odehrála pro české (a nejen ty) vojáky sloužící v mezinárodní misi KFOR dva koncerty v Kosovu. Jak jsme již psali, Kabát tento rok u nás nehrál a kdo tedy chtěl kapelu slyšet na živo, musel zavítat na jeden ze dvou slovenských festů, kde skupina vystoupila. Kabáti na českých festivalech nehráli z důvodu plánovaného podzimního turné. Vzhledem k tomu, že příprava desky se neustále protahovala, turné bylo odložené na rok 2007. Videoklip k písni Burlaci se natáčel 18.11. v pražských Holešovicích a večer kolem Národního divadla na Mánesovo nábřeží za plného provozu. Režie se ujal známý F.A. Brabec, klip měl světovou premiéru 3.12. na obrazovkách TV Prima. V pátek 8.12. vychází, po 38 měsících od vydání Dole v dole, dlouho očekávané album Corrida, které získalo již po pěti dnech prodeje tři platinové desky za více než 45 000 prodaných nosičů. Fanoušci měli možnost toto album slyšet již od 4.12., když nějaký dobrák vynesl Corridu nejspíše z lisovny a zdarma jí umístil na internet ke stažení. O propagaci nového alba se starala společnost T-Mobile, která měla tuto exkluzivitu do 31.12.2006. V anketě Český Slavík 2006 se Kabát umístil na 2. místě s počtem 32 406 bodů.

V únoru kapela přebírá ceny Anděl v kategoriích Nejprodávanější deska skupiny a Nejprodávanější deska absolutní vítěz za rok 2006 s albem Corrida, kterého se za necelý měsíc prodalo 56 900 nosičů. 10. března Kabát vyhrává české kolo písničkové soutěže Eurosong s písničkou Malá dáma a postoupil do semifinále soutěže Eurovision Song Contest v Helsinkách, které se konalo 10. května. Zde čeští zástupci do finále nepostoupili. Z Helsinek se Kabát vrací přímo na Turné Corrida, které začíná 15.5. v Brně. Turné obsahuje 13 koncertů, končí ve Zlíně a v Praze se točilo DVD. Turné má obrovský úspěch a svou návštěvností překonává poslední turné Dole v dole z roku 2004. V prosinci kapela odehrála klubové koncerty v Londýně a v Dublinu. V anketě Český Slavík 2007 se Kabát po dvou letech vrátil na 1. místě, když obdržel 34 070 bodů.

Rok 2008 se nese v přípravách nového DVD Corrida, které vychází 31.10.2008, spolu ještě s limitovanou edicí. Limitovaná edice kromě DVD obsahuje ještě knihu s fotkami a backstage pass z turné. Od května do září Kabát objíždí festivaly, celkem se kapela představila na 15 různých festivalech v Čechách a na Slovensku. Tento rok kapela objížděla hlavně ty místa, kde buď ještě nikdy nehráli, nebo kde nehráli delší dobu. V anketě Český Slavík 2008 Kabát obhájil první místo s celkovým počtem 41 444 hlasů.

11. února 2009 probíhá v Divadle Hybernia předávání hudebních cen Deska roku 2008. Kabát byl nominovaný v kategorii Nejprodávanější hudební video - DVD a VHS. S DVD Corrida 2007 Live obsadil 2. místo s počtem 12 285 prodaných nosičů.

 
 1. #Julinka Glombová vzkazuje:
   
  Děkuji vám že existujete,jste mim velkým vzorem.
 2. #Adélka vzkazuje:
   
  Ahoj kabáti strašně prostě nejlepší kdo se na vás hrabe pudu na váš koncert na Vipich už se těším ste prOstě nejj tak ahooj ada a je mi 10
 3. #jakub dobeš vzkazuje:
   
  je mi teprv 13 ale fandim vam už malička
 4. #Filip vzkazuje:
   
  Jste nejlepší kapela na světě i moje.
  A jsem moc rád že existuje kapela Kabát.
  Dík
 5. #ruza vzkazuje:
   
  vsechny pisnicky mate dobry ale podle me je nejlepsi dole v dole:D
 6. #Milan Heřmánek vzkazuje:
   
  moc se mi líbí vaše písničky nejrači mám corrida ale i ostatní písničky se mi líbí.
 7. #Tomáš Novotný vzkazuje:
   
  ,dejte si tedy chlapci rok oddych jak jste chtěli a doufám že vytvoříte novou desku ,Máte nekonečně fanoušků ,ale bohužel tak 40% poslouchá novější písně od Mega Hu a dál a dalších 40% do alba Čert na koze jel ,to jste měli jiný styl hudby ,ale je tu jen asi 10% lidí co vás poslouchá ,že poslouchají ,písně třeba jako Za trest,Má jí motorovou a i písně dnešního typu Lady Gag a Rin,Burlaci ..... já jsem v těch 10-ti% ;-) ,přeji ještě takto aktivní hraní alespoň dalších 20 let ,pak už vám bude přes 60 ,tak to můžete kapku omezit (kapku víc) ,s úctou ,Tomáš
 8. #Tomáš Novotný vzkazuje:
   
  Nejlepší kapela ,umím na kytaru,zpívám,skládám texty a nebýt vás ,tak dělám s prominutím velký hovno ,za to vám děkuju :-) ,Texty jsou skvělý....Jak o politice,tak o tajemných věcech a nevynechají se ani vtipné a veselé písně ,hudba také skvělá ,je vás 5 a základem je Hard rock u vás.....A nebojíte se zahrát píseň kde fouknete do trumpety,nebo zabrnkáte na benjo,nebo použijete fouk,harmoniku,též je to super s klasickou kytarou a pěkný je ,že používáte Dvanáctistrunku a i mandolínu ,jsem zvědav čím překvapíte příště :-)
 9. #tereza odehnalova vzkazuje:
   
  Jsem ze Svratky a moc vam fandim muj bracha je do vas blazen byly jsme na vasem konzerte v Jihlave byla to bomba KABATI jsou nejlepsi A NIKDI NEZNENIM NAZOR A TO MI JE 11 LET A JSEM HOLKA ALE PRO MEHO BRACHU DOST ZNAMENATE
 10. #Zodiac vzkazuje:
   
  jste proste cool posloloucham vas furt
 11. #ondra vzkazuje:
   
  VASE PISNNICKY SE MI MOC LIBI.JSTE NEJLEPSI KAPELA KTEROU ZNAM.JE MI 11 A PRO ME STE BOHOVE ROCKU. :)
 12. #jarek vzkazuje:
   
  Jsou super a už se těším na koncert ve Zlíně.
 13. #samander vzkazuje:
   
  tesim se na duben v karlovich varech :D
 14. #bob ex kern z teplic vzkazuje:
   
  zradravim z brna užasná scéna je to plnotučný dobrá nálož celý koncert má koule klobouk dolu ,smekam pepa ma suprový ohoz a panky to válcuje koulí kdoví jestli gratuluji.ahoj v brně,bob.
 15. #opon2551 vzkazuje:
   
  super dobra hodne dobra skupina je to jedna z nejoblibenejsich pak mam alice cooper pak dainel landa pak divokej bill ale kabati mam nejradci na jooo nanasem rybníku tam řachtí řada vodníku ja sleduju to tise s povzdálí...
 16. #Patrik vzkazuje:
   
  Ahoj, vím že máte moc fanoušků a patřím mezi ně jste opravdu skvělý každé album se vám moc povedlo a vaše hlasy jsou naprosto dokonalé.Posloucháme vaše písničky celá rodina a nemůžeme se jich nabažit, jentak dál jste opravdu nejlepší!!!
 17. #ilona kusynova vzkazuje:
   
  kabati jsou hustí my je s tátou opravdu žerem chci si necha dlouhé vlasy jako pepa a chci jejich povlečení na postel PS: je mi 10 a fakt válíte. KABÁT
 18. #katka vzkazuje:
   
  kabati jsou fajn zejmena Pepino nejradsi mam pisen Bara ta bude jednou ma pohrebni
 19. #Monika vzkazuje:
   
  NEEEEJ NEEEEJ NEEEEEEEEEEEEEJLEPŠÍ SKUPINA!!! :-)) Miluju vááás :-*** ♥
 20. #MILÁČEK vzkazuje:
   
  Miluju Vás....POSLOUCHÁM VÁS OD 2 LET....xD
 21. #ota vzkazuje:
   
  jste dobra skupina jen tak dal ja sem na vas virustal
 22. #Dušan vzkazuje:
   
  JSTE NEJ NEJ NEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 23. #dabel vzkazuje:
   
  ahoj Kabate!!!
  Vy jste prostě nejlepši pchee kam se na vas hrabou jiny skupiny !!!
  ani by mi nevadilo kdysme měli nějakou z vsich pisnicek jako hymnu!!!!
  doufam ze budete hrat este 10 let at muzu na vyrocni koncert!!!!!
 24. #lekárník243 vzkazuje:
   
  Kabáti jsou úplně nejlepší kapela na světě!
 25. #Lucka vzkazuje:
   
  Bohužel jsem nemohla na letošní koncert dorazit(poprvé jsem vynechala),protože jsem byla těhotná.Nicméně jsem si koupila DVD a teď s mojí osmi měsíční dcerou Haničkou koukáme a posloucháme ja se Vám to opět povedlo.Ujíždí na skladbě Kdo ví jestli.Troufám si říct že je Vaší nejmladší fanynkou.Doufám,že budete hrát ještě minimálně 10 let abych jí mohla vzít na koncertr.Tak nashle a do Novýho roku vše nej
 26. #maky vzkazuje:
   
  prostě 4ever nej skupina na světě!
 27. #petr vzkazuje:
   
  myslím si že jste nejlepší skupina na celé zemi ale vadími že jste jestě nikdy nevystupovaly v okolí UHerského hradiště to je na Moravě jestli někdy budete vystupovat i tam tak mi prosím napište dekuji
 28. #jarda bily vzkazuje:
   
  zdar kabat jste moje nejlepsi kapela
  ja vas posloucham od 4let
 29. #Ondra vzkazuje:
   
  Toto je vynikající skupina!Vaše písničky i konzerty vždy stojí za to a už se těším na MEGAKONZERT =).

  P.S.Jste moje jediná záchrana před tátovýma slovenksýma heligonkama od SENZUSE =! =)
 30. #mitris vzkazuje:
   
  nejlepsi pisnicka o politice je porcelánový prasata
 31. #Stanislav vzkazuje:
   
  kabatoï forever poslouham od svych 3 let s bratrankem proste skupina jak ma byt ...
 32. #Gábina vzkazuje:
   
  Jste skupina,kterou jsme potřebovali v této zemi!Vaše písničky se mi moc líbí,a dokáži se u nich odreagovat.
 33. #mirek vzkazuje:
   
  vase texty me provadi celym zivotem ,ano nektere mi opravdu prirostli k srci jako je bara z jejiho textu bezi mraz po zadech mala dama nepotrebuje komentar ,saman je o nas vsech ale ta nejkrasnejsi pisnicka co opravdu ze srdicka nevymazu a ani nemuzu protoze prvni den co sem tuhle pisnicku slysel a zaroven si ji zamiloval mi umrel muj clen rodiny ktereho sem miloval ta pisnicka sou BURLACI
 34. #mazlik vzkazuje:
   
  jste tak nej skupina ktera se opravdu da poslouchat.ten vas vykon stoji za velkou pochvalu.fakt rada vas posloucham protoze fakt za neco stojite.Ahojik mvmmmmmmmmmt:-***
 35. #Luci vzkazuje:
   
  ste fakt najlepšia skupina na svete aj všetky vaše pesničky su výborné..........a mohli by ste častejšie chodit na Slovensko....dakujem za všetky vaše pesničky
  1. #kahnHales vzkazuje:
    
   Máš pravdu je to najlepšia skupina na svete nečudujem sa že vyhrali slávika
 36. #Natyka vzkazuje:
   
  Ste najlepšia skupina na svete,počuvam vas už od narodenia:-)ale vazne.......všetky vaše pesničky su skveleeeeeeeee.....cela naša rodina vas počuva,ste jednoducho vyborny.
 37. #Gabča vzkazuje:
   
  Jste ta nejlepší skupina na světě.
 38. #honza vzkazuje:
   
  Kabát forever
 39. #romik vzkazuje:
   
  mam je moc rád jen škoda že si ty texty nečtou:(
 40. #Lenka vzkazuje:
   
  Děkuji vám za skladby Ďábel a syn + Mravenci, jsou opravdu moc skvělý... I ostatní písničky jsou skvělý, ale tyhle dvě mě naprosto uchvátili jak hudbou, tak jejich skvělým textem. Pouštím si je doma a i děti už je znaj skoro naspaměť... Děkuju a skládejte dál, všechny písničky si kdykoliv to jen jde ráda pouštím tak že je poslouchá se mnou i celá bytovka... Dík
 41. #Petr Švach vzkazuje:
   
  Ahoj skupino moc vám fandím.