Kabáti oslaví dvacátiny megakoncertem

  • Zdeněk
  • Ostatní články
  • 4 386x

V tomto článku použil autor pan Vladimír Vlasák citace z exkluzivního rozhovoru s Hurvajsem pro web www.kabat-fans.cz (zveřejněný 19.11.2008), aniž by uvedl zdroj.

V tomto článku použil autor pan Vladimír Vlasák citace z exkluzivního rozhovoru s Hurvajsem pro web www.kabat-fans.cz (zveřejněný 19.11.2008), aniž by uvedl zdroj.

Letos se chce kapela Kabát představit svým fandům JEN JEDNOU. Má to být na obřím zářijovém koncertu v Česku. Termín a místo skupina zatím neupřesnila.

Hrajeme dvacet let v nezměněné sestavě a chceme to tímhle způsobem oslavit. Termín vám ještě neřeknu. Odvíjí se také od toho, jestli doděláme novou desku, říká zpěvák Josef Vojtek. „Ale chceme, aby vystoupení proběhlo pod širým nebem, v době, kdy je příznivé počasí a ještě se dá na takové koncerty chodit. Plánujeme, že bychom velký koncert odehráli nejspíš v září,“ dodává Vojtek.

„Chceme si být také jistí, že se netrefíme do data, kdy se bude v Česku pořádat jiná velká akce,“ říká Radek Havlíček, člen užšího managementu kapely. Na přípravě výročního „kabátovského summitu“, který si vyžádá výstavbu speciálního pódia a bezesporu také „zábor“ obrovského pozemku o velikosti letiště, pracuje od podzimu 2008. Jasno bude mít kapela na přelomu ledna a února, kdy chce zveřejnit datum akce a všechny podrobné informace.

Nová deska Kdo zahlédl kapelu Kabát začátkem 90. let, sotva by řekl, že vyroste do podoby stadionového kolosu. Kabát byl od počátku halasný, venkovsky drsný. Zvláště když první album kapela pojmenovala Má ji motorovou (1991) a pro obal se s humorem sobě vlastním nechala nafotit u vepřína ve společnosti dvou čuňat, selky s vidlemi a traktoru. „Byli jsme kluci z Teplic, chodili jsme do hospod v okolních vesnicích, a tak jsme měli blíž k traktorům než k mercedesům,“ řekl tenkrát Milan Špalek.

Nicméně sestava se zpěvákem Josefem Vojtkem točila další alba a nabalovala na sebe posluchače efektem sněhové koule. Zároveň ustupovala hrubost, přibývalo hravosti, satiry, humoru a nadhledu. Když kapela po deseti letech od vydání prvního alba bilancovala s kompilací Suma sumárum (2001), titul si koupilo více než 130 000 posluchačů. A skupina vkročila do velkých arén. Písně V pekle sudy válej, Colorado, Pohoda či na Na sever se staly součástí folkloru.

A Kabát pronikl i do Státní opery Praha, odkud si v posledních letech odnáší zlaté slavíky. Nejinak tomu bylo loňského 13. prosince.

„Je to jen rock’n’roll. Tři nebo tři a půl minuty a hotovo,“ dodává Josef Vojtek ke kabátovské muzice. Mnohé písně však vznikají klopotně. „Ota Váňa, Tomáš Krulich nebo Milan Špalek přinesou nápad, kolikrát i celou písničku,“ vysvětlil zrod nového repertoáru bubeník Radek Hurčík, zvaný Hurvajs. Kapela skladbu nazkouší, ale když se někomu nelíbí, letí nemilosrdně do koše. „Takhle uděláme třeba třicet písní, a když je to O. K., Milan napíše text a Pepa to nazpívá,“ dodává Hurčík na fanouškovských stránkách Kabátu.

Když skupina nahrávala předchozí album Corrida, rušila jeden termín vydání za druhým, odložila dokonce turné. Baskytarista Milan Špalek nechtěl pustit z rukou nedodělané texty, navíc celá kapela si musela být jistá, že k písním už nechce nic dodat. Album nakonec vyšlo v prosinci 2006.

Špalek, který stál u zrodu kapely spolu s kytaristou Tomášem Krulichem, musí prý být ve stresu. Jinak nic nenapíše. „My ho necháváme v klidu. On si odjede do Španělska na ryby, tam napíše texty. Josef už má třeba nazpívané tři texty a čeká se na další, a to pak Milan prostě musí sebou pohnout,“ vysvětlil Hurčík.

Jaká je současná situace? „Zatím máme osm písniček na hrubo a uvidíme, co z toho projde do finále,“ dodal Špalek. „Jde o to, jestli nás to bude bavit, a jestli jo... tak se máte na co těšit.“ Další album, následníka Corridy, chce Kabát vydat do září, aby stihl svůj megakoncert.

Jeden velký sraz Na chystaný koncert se vydají posluchači z celé republiky. Zvlášť když letos skupinu jinde v Česku neuvidí. „Lidi už budou vědět, že nevystoupíme například v Ostravě ani Hradci Králové, ale na jednom jediném místě. Dosud si mohli vybírat podle nejbližší zastávky turné. V roce 2009 bude všechno jinak,“ míní Vojtek.

Na turné Dole v dole přišlo v roce 2004 na 190 tisíc lidí, na zatím poslední turné Corrida 240 tisíc. Jen v Hradci Králové, kde hrála na letišti, kapela zaznamenala 26 tisíc fanoušků. I při střízlivém odhadu se dá předpokládat, že na jediné letošní vystoupení Kabátu by jich mohlo dorazit 40 až 50 tisíc. To je množství, které přiláká například Metallica, AC/DC a některé další zahraniční kapely.

Na turné Dole v dole přišlo v roce 2004 na 190 tisíc lidí, na zatím poslední turné Corrida 240 tisíc. Jen v Hradci Králové, kde hrála na letišti, kapela zaznamenala 26 tisíc fanoušků. I při střízlivém odhadu se dá předpokládat, že na jediné letošní vystoupení Kabátu by jich mohlo dorazit 40 až 50 tisíc. To je množství, které přiláká například Metallica, AC/DC a některé další zahraniční kapely.

A k čemu taková megalomanie? „Jeden obří koncert si kapela ještě nezahrála. Byla to další možnost, kterou jsme si ještě nevyzkoušeli,“ říká Radek Havlíček. Nemá to znamenat, že skupina se v budoucnu upne jen na velká pódia. V dalších letech se prý Kabát pustí i do koncertování v běžných sálech či po hospodách. Beztak si tam muzikanti chodí neformálně zahrát s přáteli, elektrické nástroje vymění za běžné kytary, basu či bubny.

Možná před Kabátem vyvstal varovný příklad skupiny Lucie, která odehrála ročně deset patnáct koncertů na turné, ustrnula – a pak se rozešla.

Autor: Vladimár Vlasák, MF Dnes; 3.1.2009

Zde si můžete článek přečíst v původní verzi v PDF formátu.