Jak se rodila deska Corrida aneb mužici táhnou městem

  • Zdeněk
  • Ostatní články
  • 2 103x

Fandové skupiny Kabát se dočkali. Album Corrida, které kapela slibovala od letošního 1. září, je konečně na světě. Zdržela se kvůli textům.

Fandové skupiny Kabát se dočkali. Album Corrida, které kapela slibovala od letošního 1. září, je konečně na světě. Zdržela se kvůli textům.

"Asi bychom měli dělat rovnou na další desce," řekl baskytarista a textař Milan Špalek, když bylo hotovo. Vystihl tak podstatu věci. Alba Kabátu se rodí dlouho a lepší už to asi nebude. Vždyť ve studiu Sono v Nouzově, kde spolupracovala s osvědčeným producentem Milanem Cimfem, kapela strávila asi osmdesát natáčecích dní. Příběh Corridy začal na jaře letošního roku. "Měli jsme asi pětadvacet až osmadvacet základů k písničkám i celé skladby. Pak jsme je třídili, vybírali a já textoval," říká Špalek. Mezitím kapela zajela do Bosny, kde zahrála českým vojákům, a zpěvák Josef Vojtek se stihl v létě oženit.

Ovšem Corrida zůstávala před kapelou jako nedokončený úkol a odklady ji posunuly až někam za Mikuláše. "Zpoždění vzniklo kvůli mým textům," uznává Špalek, jenž nedokáže nápady chrlit na povel ani texty nepíše do zásoby. "Nejprve musím slyšet hotovou muziku, jinak nic nenapíšu," vysvětluje. Kapela už dříve oslovila například Tomáše Hájíčka ze skupiny Krucipüsk, ale muzikanti si přáli Špalkovy texty. Nebylo divu -jsou poznávacím znamením Kabátu, ostatně předchozí songy Colorado, Pohoda či Na sever zlidověly. "Jenže napsat sto padesát textů a neopakovat se je stále těžší," míní Špalek. Po tak úspěšném titulu, jako bylo album Dole v dole, jehož se prodalo asi 90 tisíc kopií, vznikala nová deska pod větším tlakem.

"Kabát si možná v očích fanoušků dává na čas, ale kapela má jasný postoj, který praví, že muzikanti se na toto album budou koukat do konce života a chtějí si za ním stát se vším všudy," vysvětlovala skupina na svých internetových stránkách. Turné bylo nakonec přesunuto z podzimu 2006 na jaro 2007. Píseň Corrida byla prý otextovaná jako první. "Přepisoval jsem ji snad tisíckrát," říká Špalek. Slova do sebe zapadají jako skládačka. Jakmile jedno změnil, bortila se mu celá stavba textu. A pak je zde další věc. "Když je člověk dlouho ve studiu, písnička se mu přestává líbit a začne ji přidělávat," dodává Špalek. Kapela chtěla, aby nové skladby lépe hrály, dávala si hodně práce s aranžmá a kytarovými party. "Deska je taková nařezaná, přitvrdili jsme, nedáváme posluchači velký oddych," míní Špalek. Jen písničku Joy natočili v hospodě. Netušili, že si je producent Cimfe nahrával, když jamovali a hráli si staré pecky jako Stará Lou ve stylu country.

Jakmile se vyloupla skladba Corrida, dala albu jméno, styl i směr. Výtvarník a motorkář Martin Zhouf mohl připravit stylový obal a koncem listopadu putovala do lisovny matrice s hotovou deskou. Pro videoklip si kapela nakonec vybrala píseň Burlaci. Stihla jej natočit v předposledním listopadovém týdnu pod režisérským dohledem F. A. Brabce. Hlavním městem projížděla dvacet metrů dlouhá souprava s kapelou Kabát na palubě. Přítomní fandové mohli spekulovat, jestli návěs ve videoklipu "potáhnou" samotní burlaci, vlastně vousatí mužici, přítomní i na natáčení.

Autor: Vladimír Vlasák, MF DNES; 2.12.2006

Zde si můžete článek přečíst v původní verzi v PDF formátu.