Vítejte do zlých časů

  • Zdeněk
  • Ostatní články
  • 2 777x

Frontman skupiny Tři sestry Lou Fanánek Hagen dal najevo svou nespokojenost s chováním českých rádií. Fanánek před měsícem společně se zpěváky Josefem Vojtkem a Walterem Kraftem nahrál píseň Vítejte do zlých časů, v níž varoval před hrozbou komunismu.

Frontman skupiny Tři sestry Lou Fanánek Hagen dal najevo svou nespokojenost s chováním českých rádií. Fanánek před měsícem společně se zpěváky Josefem Vojtkem a Walterem Kraftem nahrál píseň Vítejte do zlých časů, v níž varoval před hrozbou komunismu. Rádia však song nehrají, Fanánek to dává do souvislosti se sněmovními volbami.

Rádia se však proti takovému vysvětlení ohrazují. "Musím vyloučit, že bychom nenasazovali nějaký song z toho důvodu, že se obáváme nějakých politických souvislostí," řekl mluvčí rádií Frekvence 1, Evropa 2, Inforádio a Rádio Bonton Richard Klatovský, který však písničku Vítejte do zlých časů nezná. "Pro nás je klíčové, aby song zapadal do naší hudební dramaturgie. Třeba Frekvence 1 hraje jen osvědčené hity, které jsou velmi dobře známé mnoho let, nenajdete zde žádnou novinku," uvedl.

K napsání písně Fanánka inspiroval náhodně vyslechnutý hospodský rozhovor dvou šedesátníků nostalgicky vzpomínajících na "zlaté časy" komunistické nadvlády, kdy jim mnoho věcí "zadarmo" platil "hodný stát". Písnička naopak s nadsázkou varuje před snahami o "sociální ráj".

"Vyděsilo mě to, že obyčejná písnička country, která není nic světoborného, zastraší redaktory, spíkry a programové ředitele rádia natolik, že se ji bojí hrát," řekl Vojtek. Proč písničku rádia nehrají, prý jejím tvůrcům nikdo nevysvětlil. "Ani naši známí nám ze strachu nebrali telefony a neodpovídali na e-maily," uvedl. "Mám pocit, že se začali bát něčeho, k čemu snad už znova nedojde," prohlásil Vojtek.

"Je škoda, abychom se tím bavili jenom my," řekl Fanánek. Posluchači si proto mohou písničku alespoň volně stáhnout z internetové stránky www.gottwaldi.cz.

Autoři písně doufají, že se odpovědné osoby v rádiích "chytí za nos" a jejich skladbu začnou vysílat. "Aby tam zase nehráli jen povolená témata - láska, pole, louka, les," dodal nahněvaný Fanánek.

Tuto písničku si můžete díky souhlasu, který nám dal Pepa, stáhnout i z našeho webu.

Zdroj: www.novinky.cz; 9.5.2006