Z ostudy Kabát aneb Špalek - patriot, eurovesničan

  • Zdeněk
  • Rozhovory
  • 9 121x

Kde jsi byl naposled někde na dovolený? V Itálii lyžovat. Moena se to jmenovalo.

Kde jsi byl naposled někde na dovolený?

V Itálii lyžovat. Moena se to jmenovalo.

Jsi spíš zastáncem sloganu "všude dobře, doma nejlíp", nebo toho opačnýho "...tak co, doma"?

Hele, já vžycky po šňůře,když dohrajem,tak musím vypadnout do Španělska na ryby. Nebo do tý Itálie jezdím, abych se uklidnil. Ale taky můžu bejt třeba dva měsíce doma a jsem v pohodě.

A konkrétní patriotismus k svč., tedy dnes Ústeckému kraji?

To, že se některý kluci z kapely odstěhovali ku Praze a já ne, asi hovoří o tom, že mě to tady baví. Já jsem se hlavně odstěhoval z Teplic na vesnici - to mě baví ještě víc, protože jsem zkoušel chovat různý zvířata, který mi teda pochcípaly, takže to už nezkouším... no, odnesli to třeba ňáký dravci, a tak... Ale teď jsem se už naučil tam nějak fungovat a jak říkám, baví mě to.

Co třeba chovat něco, co by nemohli odnést, ovce, kozy a tak. V horský krajině se to hodí?

Tak to neumím. To musí bejt dost náročný.

Ale kozy jsou odolný. Američani zjistili, že na ostrovech, kde dělali atomový pokusy a nevydrželi to ani brouci, tak kozám se nic nestalo.

Já vím. A nemaj' rakovinu. A kozí mlíko se má pít, aby měl člověk v pořádku imunitu, no ale - kozy né, ty vole... hahaha!

A taky jsou hlídací. Moje babička měla jednu, ta nepustila nikoho cizího na dvorek. A kohout to samý.

Jo, kohout - to jsem taky nezvlád'. Nebo von. Všechny slepice už pryč a kohout poslední. A nezalez' si do chlívku. Teda do slepičárny. A umrz', opřenej o strom. Ale na hlídání mám dva psy. Labradora a anglickýho mastifa.

Tak jinudy: něco jsem zaslechl o nový desce. Není to brzo?

Deska vyšla před rokem a my musíme začít strašně brzo. První zkouška na novou je teď pozítří. Ale to je omyl, že by měla vyjít, protože nám to trvá čím dál dýl. Takže začínáme už teď, abysme měli fóra. Vyjít může za rok, za dva...

A myslíš, že je to tím, že nápady nejsou jako dřív, nebo jste čím dál línější?

My JSME líný! Nápady nakonec přijdou, ale ta lenost je těžká.

A kdy vyjde DVD z koncertu?

Možná na podzim, nebo jaro. Je to točený většinou v Praze, ale budou tam i záběry z jinejch měst, k tomu dlouhej dokument z celý republiky.

Sleduješ při svém pohybu po republice a Evropě ještě taky zdejší politický dění, nebo už tě to znudilo, jako většinu lidí?

Jasně, že to člověk musí sledovat.Když jsi pryč, podíváš se občas na internet, co se děje, ale že bych v tom ležel, to ne.

A co krajská politika? Máš do toho nějakej vhled, nebo se radši nestaráš?

Ty vado, já fakt nevim. O tom není tolik informací, já ani nevím, kdo tam sedí. Akorát teplickej starosta - toho zná každej. To je jediný, co vím, že ten strašně podporuje kuřáky a že postavil krásný fontány, to se mu povedlo, to hezky stříká, chacha...

Já vím, že budeš asi těžce znuděnej, protože to bude asi 117. případ, kdy se tě někdo na následující věc zeptá, ale nevšiml jsem si, že by tu zrovna místní tisk blíž komentoval, tak možná budem v něčem s půlročním no prostě: můžeš prosím tě říct něco o tom Finsku?

Finsko, Eurovize, Eurosong. To byla docela prdel. My jsme to tu vyhráli, tak jsme tam jeli, tam se nám to teda moc nepovedlo, ale ona ta soutěž byla opravdu velká legrace. Když jsme tam přijeli, nevěděli jsme vůbec, do čeho jdem. Dost jsme se bavili. Užili jsme si to v tom, že jsme se koukli, jak to dělají ty velký produkce. Nikde, hlavně za pultem, nebyli naše lidi. A když tam nemáš svůj tým, tak jsi ztracenej. Oni nic neřešej. Zvlášť, když neumíš řeč. I když tlumočníka jsme měli. Ale oni ti to tam prostě pustěj a nazdar. Některý ty party, šílený, transvestický, tam měly tým až 40 lidí. Jeden pro styk s veřejností, jeden pro média, jeden na šminky na levý voko, další na pravý...a tak.

Měl jsi dojem, že by v tom mohla bejt i nějaká korupce nebo jiný rozhodující vztahy ?

Tyhle národy hrozně držej' při sobě ať už pobaltský republiky, nebo ex-jugoslávský, Moldavic a atd. A je jich plná Evropa. Vždycky to musí vyhrát někdo z nich.

A byl to nakonec takovej ten festival popík, co to vyhrávaj' většinou?

No jasně, přišlo mi to jak Politická píseň Sopoty.

Setkal jsem se s názorem kohosi, kdo se považuje za zásadovýho a ještě inteligentního a ten říkal, že to byla ostuda - ne to, že jste nevyhráli, ale že jste do toho neměli lézt - profláklá soutěž, čili chyba hned od začátku. Tak PROČ jste tam lezli?

Protože my jsme tu kapelu přece založili, abysme dělali ostudu. A většina těchhle lidí říká "Kabát, to je ostuda". Kytarista Tomáš Krulich razí, že dělá bigbít, aby nasíral lidi. A tak to je. Půl národa naserem a půl nám drží palce. Ale jsou kapely, že o nich většina řekne "Ti mi nevaděj". V takový bych nehrál.

Autor: MUDr. Jaroslav Pichlík, Krajský EX-PRESS; prosinec 2007

Rozhovor si můžete přečíst v původní verzi v PDF formátu. Rozhovor přepsala Evita, kterému děkujeme.